Głowice frezarskie Fraisa - najważniejsze informacje

Obecnie wiele przedsiębiorstw korzysta z obrabiarek, w tym frezarek. Do działania tych maszyn są potrzebne specjalne narzędzia, czyli na przykład głowice frezarskie do metalu i innych tworzyw. Na rynku można znaleźć wiele produktów tego rodzaju, jednak szczególnie warta uwagi jest oferta marki Fraisa.

Technologia CNC

Dzisiejsze frezarki to urządzenia pracujące w technologii CNC (ang. Computerized Numerical Control), czyli są sterowane za pomocą komputera. Popularność tych urządzeń jest związana z bardzo szybkim czasem działania, a także wysoką powtarzalnością pracy, co tym samym zwiększa jakość wykonywanych towarów.

 

Oferowane przez markę Fraisa głowice frezarskie na płytki wymienne występują w wielu rodzajach. Wyróżnia się modele walcowo-czołowe, do planowania, głowice do obróbki z dużymi posuwami (HFC), a także płytki okrągłe. Wymienione propozycje umożliwiają pracę z szeroką gamą materiałów. Zakres ten sięga od różnych gatunków stali, przez aluminium, aż po żarowytrzymałe stopy niklu.

Głowice frezarskie

W poszczególnych rodzajach wyróżnia się inne nazewnictwo. Płytki do głowicy frezarskiej serii NX służą do obróbki stali, modele SX stosuje się przy stalach nierdzewnych lub tytanie. Skrót ZX znakuje produkty przeznaczone do stopów trudnoskrawalnych, czyli na przykład niklu, stali żaroodpornej, stali nierdzewnej typu duplex i HSS w zmiękczonym stanie. Płytki do aluminium, miedzi i termoplastów są określane jako AX, a do stali zahartowanych (o twardości powyżej 42 HRC) – HX.

Fraisa to firma o szwajcarskich korzeniach, która została założona w 1934 roku. Na początku swojej działalności trudniła się produkcją frezów na rzecz przemysłu zegarmistrzowskiego. Geograficzna lokalizacja pozwoliła marce szybko się rozwijać, dlatego do oferty szybko dołączyły narzędzia przeznaczone dla wielu innych gałęzi przemysłu jak obróbka form i matryc, lotnictwo, medycyna i inne.